Szerkezetek
A szovjet nagyüzemi óratermelés bizony nem saját mérnökeik munkájának eredményeként indult útjára. De e miatt talán nincs is szégyenre ok, hisz tradicionális, nemes svájci órakészítők is gyakran nyúltak idegen forrásokhoz. Ez úgymond megszokott az óraiparban, pláne a beindulás nehéz időszakában.
Mint azt az óragyárak ismertetésénél is említettem, a kezdetekben amerikai és német mérnökök segítették a termelés beindítását és a szovjet szakemberek felkészítését. Az első óraszerkezeteket is amerikai liszenszek (HAMPDEN) alapján készítették és sikeresen alkalmazták őket zseb- és karóráikban. Ahogy a termelés felfutott s az igények is megnőttek, szükség volt a termékskála bővítésére. Így ismét nyitottak a nagyvilág felé. Mendemondák szerint a svájci óragyártók elutasítólag viselkedtek a szovjet megkereséseket illetően, így esett aztán a választás a híres francia gyártóra, a LIP-re. Újabb liszenszvásárlások történtek tehát, minek eredményeként a termékpaletta egyre színesebbé válhatott. Közben a szovjet mérnökök is dolgoztak és a meglévő szerkezeteken kisebb-nagyobb módosításokat hajtottak végre, így hozván létre újabb szerkezeteket.
Aztán jött a Második Világháború vészterhes időszaka, mely természetesen gondokat okozott az óragyártásban is. Egyrészt a nyersanyaghiány, másrészt a gyárak haditermelésre való átállítása komoly nehézségek elé állították az óraipart is a Szovjetunióban. A háború utáni időszak azonban mindenképpen a felemelkedés ideje volt a szovjet óragyártás szempontjából. Egyrészt a termelés lassan visszazökkenhetett a megszokott kerékvágásba, másrészt a győzelem némi "vérfrissítést" is eredményezett. A nagyhatalmi huzavonák árnyékában a német ipar, így az óraipar is részben a győztesek kezére került és ők igyekeztek is a precíz német szerszámgépeket és technológiákat hazamenekíteni. Így esett "áldozatául" egy-két jó minőségű német kronográfszerkezet is ennek az időszaknak.
A békeidőkben tehát a növekvő polgári igények kielégítése céljából újabb óragyárak is születtek, a régiek pedig újult erővel ontották a különféle időmérők százezreit, millióit. Lassan elérkezett az az időszak is, amikor a szovjet mérnökök immár saját tervezésű, jó minőségű óraszerkezetekkel rukkoltak elő. Ezeket minden további nélkül egy lapon lehet említeni a korabeli svájci tömegtermelés reprezentánsaival. Sőt, szerencsére a szovjet gyártók nem kezdték el gyártani az egyes "nevesincs" svájci gyártók által előszeretettel alkalmazott, többségében gyenge minőségű pecekgát-szerkezettel szerelt órákat. A volt szocialista blokkban ezen a téren az NDK-beli RUHLA volt a képviselő.
Aztán eljöttek a 70-es évek és vészterhes változások kezdődtek az óraiparban. Beköszöntött a kvarckorszak. Akik idegenkedtek az új trendektől, hátrányba kerültek. Rengeteg óragyártó ment tönkre ebben az időszakban, mert nem voltak képesek alkalmazkodni a megújult igényekhez.
A szovjetek szerencsésen alkalmazkodtak. Ebben az időben jelentek meg a jól ismert ELEKTRONIKA lcd-kijelzésű karórák és kultikus led-kijelzős óráik is. 10 évvel korábban megpróbálták az elektro-mechanikus, hangvillás korszakot is meglovagolni, de a SZLÁVA egyetlen próbálkozásán kívül többre nem jutottak akkor és az a működési elv a nevesebb gyártóknál is lassan kihalt bonyolultsága, költségessége miatt. A kvarcórák azonban az új technológiáknak köszönhetően gyorsan, nagy mennyiségben és olcsón előállíthatóak, így jelentős szerephez jutottak tehát a szovjet óragyártásban is amellett, hogy a hagyományos, mechanikus szerkezetek termelése is kitartóan folyt tovább. Sőt, pont ezekben az időkben újabb, precízebb gépsorokat állítottak működésbe és több mechanikus szerkezettípust frissítettek, illetve újabb liszenszvásárlás is történt (Poljot 3133).
A folyadékkristályos kijelzésű modellek mellett lassan megjelentek az analóg kijelzésű, hagyományos megjelenésű kvarcszerkezetes órák is. Rövidebb-hosszabb ideig gyártásban volt néhány érdekes elektro-mechanikus típus is.
Aztán a 90-es évek legelején, a Szovjetunió felbomlásával teljesen átrendeződtek a sorok az orosz óragyártás terén. Voltak gyárak, melyek befejezték a termelést, mások az újonnan létrejövő államok fennhatósága alá kerültek. Zavaros idők következtek...
Utolsó frissítés - 2022. márc.